Niezwykła hortensja
Podczas urządzania małych ogródków, które mogą być nieco przygaszone, fantastycznym pomysłem będzie umieszczenie nietypowych kwiatów. Muszę one występować pojedynczo lub w znacznie mniejszej liczbie niż te, które powinny zostać użyte do stworzenia podstawy i usytuowane w centralnych miejscach, by stanowiły główny punkt zainteresowania. Delikatna awangarda nada odświeżenia i profesjonalnego wyglądu.
Istnieje wiele specyficznych gatunków natomiast, najczęściej wybieranym przez projektantów jest hortensja ogrodowa. Nazywana potocznie kameleonem, uważana za jeden z najpiękniejszych kwiatów, które można hodować na zewnątrz. Całkowita uprawa i pielęgnacja nie jest szczególnie skomplikowana, natomiast należy postępować zgodnie z kilkoma zasadami. Każdy, kto posiada ten niezwykły krzew, może własnoręcznie zmieniać kolor jego kwiatów. Wykonuje się to za pomocą zmiany kwasowości ziemi, w której usytuowana jest hortensja. Zależnie od poziomu odczynu uzyskuje się odpowiednią barwę:
- Czerwone odcienie uzyskuje się poprzez wytworzenie zasadowego odczynu gleby.
- Niebieskie lub fioletowe pojawiają się, gdy odczyn jest kwaśny.
Pochodzi z rejonów morskich, przez co wilgotny i łagodny klimat będzie najlepszym do uprawy. Jeśli chodzi o rodzaj gleby, hortensja jest wymagającym kwiatem. Ziemia musi odpowiednio przepuszczać powietrze, posiadać dodatek w postaci próchnicy i nie może być zbyt gliniasta i ciężka. Lubi światło, ale również dobrze czuje się w półcieniu. Odpowiednie miejsce do lokalizacji to na pewno wyjątkowe i najbardziej widoczne miejsce. Bardzo atrakcyjny widok sprawi wiele przyjemności podczas przebywania w ogrodzie. Podstawową pielęgnacją jest regularne nawożenie, które musi się odbywać minimum dwa razy podczas całego sezonu. Z powodu bujnego i gęstego ukwiecenia, bardzo ważnym elementem jest nawadnianie, szczególnie podczas rozkwitu. Przy braku nawet niedużej ilości wody, bardzo szybko zaczyna usychać. Przed nadejściem zimy, należy odpowiednio przygotować hortensję. Gdy zgubi już wszystkie liście, związuje się ją w kształt stożka i okrywa specjalną włókniną. Do tego przy podstawie podsypuje się ją korą lub torfem. Po ustaniu zimnych okresów bardzo ostrożnie należy wybrać porę zdjęcia ochrony, by nie zrobić tego za wcześnie.