Rośliny i kwiaty w aranżacji wnętrz

Rośliny i kwiaty od dawna królują w naszych domach.

Nie tylko ładnie wyglądają, ale spełniają także inne funkcje, takie jak nawilżanie i oczyszczanie powietrza, tworzenie przyjaznego dla nas mikroklimatu czy wpływanie na dobre samopoczucie.

Odpowiednio ustawione rośliny doniczkowe potrafią także powiększyć optycznie pomieszczenie lub też oddzielić od siebie poszczególne pokoje.

Niektóre rośliny wymagają więcej uwagi niż pozostałe, ale warto poświęcić na nie trochę wolnego czasu. Efekt na pewno będzie zadowalający.

Kwiatowe wzory

Kwiaty w naszym domu możemy także wykorzystać w postaci wzorów na poduszkach, zasłonach czy innych elementach dekoracyjnych – na przykład szklanej szkatułce na biżuterię.

Produkty w roślinne printy pojawiają się zazwyczaj sezonowo na wiosnę i lato, ale w sklepach internetowych kupimy je przez cały rok.

Wzory kwiatowe będą pasowały do wnętrz zaprojektowanych w stylu angielskim, rustykalnym czy prowansalskim.

W takich pomieszczeniach można wykorzystać wzorzystą tapetę, która świetnie współgra z wieloma kolorami: bielą, czernią, beżem, turkusem, różem czy zielenią.

Ogranicza nas tak naprawdę tylko nasza wyobraźnia i poczucie gustu.

Roślinne wzory wprowadzić można do mieszkania także w postaci obrazów lub zawiesić na ścianie Plakaty ze sklepu Dear Sam z kategorii Botanika.

Zaletą tego rozwiązania jest fakt, iż takie dekoracje są dosyć tanie i można je zmieniać co jakiś czas – wtedy kiedy nam się znudzą, lub kiedy chcemy zmienić aranżację.

Miejska dżungla…

…czyli urban jungle to trend, który od jakiegoś czasu bardzo chętnie jest wykorzystywany w polskich domach.

Polega on przede wszystkim na wprowadzaniu dużej ilości kwiatów (stojących i wiszących) do wnętrz oraz łączenia ich z wyrazistymi kolorami i nowoczesnymi aranżacjami.

Ma to sprawiać wrażenie egzotyki zamkniętej w pomieszczeniu.

Kwiaty nigdy nie wyjdą z mody, dlatego miejską dżunglę można urządzić w swoim mieszkaniu także teraz. Do takiego wystroju doskonale pasowała będzie butelkowa zieleń, szmaragd, kanarkowy żółty czy czerwień.

Aby uzyskać odpowiedni efekt, kwiaty należy ustawić na różnych wysokościach i stworzyć w ten sposób kolejne piętra roślinności.

Jak dopasować kwiaty do pomieszczenia?

Mogłoby się zdawać, że kwiaty można ustawić praktycznie wszędzie. Jest to jednak nieco zgubne myślenie, ponieważ każda roślina potrzebuje innych warunków do prawidłowego rozwoju, innego stopnia nasłonecznienia i innej częstotliwości podlewania.

Duże kwiaty, takie jak na przykład popularna monstera, najlepiej będą się prezentowały w przestronnych pomieszczeniach – salonach czy pokojach dziennych. Monsterę można także ustawić na podeście lub innym podwyższeniu, który wyeksponuje roślinę na tle mebli.

Mniejsze rośliny dodają przytulności, dlatego doskonale będą wyglądały ustawione na komodzie, specjalnym kwietniku lub parapecie.

Najważniejsze jednak, aby zaaranżować miejsce kwiatom tam, gdzie będą miały najlepsze warunki.

Osoby, które rzadko bywają w domu i nie mają czasu na dbanie o rośliny, powinny zdecydować się na kwiaty wymagające mniej uwagi.

Najlepiej takie, które nie zwiędną od razu kiedy zapomni się je podlać i których nie trzeba przesadzać co sezon. Należą do nich między innymi: paproć, fikus, yukka, skrzydłokwiat, zielistka, dracena, kaktus aspidistra wyniosła czy zamiokulkas zamiolistny, zwany kwiatem kawalerskim.

Pamiętajmy także o tym, że aranżację wewnątrz mieszkania możemy „przedłużyć” na taras lub balkon i tam urządzić miejsce w podobnym stylu.

corporate-x