Domowe rośliny egzotyczne

Roślinami, które wyjątkowo cieszą oko, są oczywiście rośliny egzotyczne, bardzo popularne w polskich domach. Stanowią one nie tylko piękną i niepowtarzalną dekorację wnętrza, ale także filtrują powietrze, pobierając z niego toksyczne substancje i przetwarzając dwutlenek węgla w tlen.

Egzotyczne rośliny bardzo często posiadają nietypową budowę i kwitną na jaskrawe kolory, które bez wątpienia zwrócą uwagę gości.

Więcej o samych roślinach i ogrodnictwie można przeczytać na stronie https://www.nelsongarden.pl/, zajmującej się właśnie tą tematyką.

Popularne kwiaty egzotyczne

Najbardziej znanym kwiatem egzotycznym, który króluje w polskich domach, jest oczywiście storczyk, czyli orchidea. Storczyki występują w wielu odmianach, różniących się od siebie wyglądem i wymaganiami, dotyczącymi uprawy. Bez względu na gatunek, orchidea jest jednak kwiatem dosyć trudnym w pielęgnacji. Powinna być ona umieszczona w dobrze nasłonecznionym miejscu, ale jednocześnie przez kilka godzin dziennie mieć też dostęp do cienia. Dobrym rozwiązaniem będzie więc tutaj postawienie jej w oknie wschodnim lub zachodnim.

Storczyki lubią dużą wilgotność powietrza, dlatego należy często wietrzyć pomieszczenie, także zimą. Jeśli chodzi o podlewanie, to orchidea jest tutaj wyjątkowo wymagająca. Nie należy jej przelewać, ale może też szybko uschnąć. Najlepszym rozwiązaniem jest nalanie wody do doniczki tak, aby korzenie mogły jej dosięgnąć i po około godzinie odlanie nadmiaru. Kwiat sam pobierze tyle wody, ile potrzebuje.

Drugą rośliną egzotyczną, która ma bardzo efektowny wygląd i może być hodowana w domu, jest anturium. Posiada ono ciemnozielone liście i niezwykłe kwiaty, które wyglądają jak pokryte woskiem. Lubi także wysokie temperatury, nawet do 27 stopni Celsjusza, w których może kwitnąć przez cały rok. Preferuje wilgotne powietrze, dlatego można ją często zraszać, a podlewać najlepiej deszczówką.

Egzotyczne drzewka owocowe

Rośliną egzotyczną, która także może być uprawiana w domu, jest drzewko pomarańczowe. Jego kwiaty przybierają czasem postać owoców o pomarańczowym kolorze, nie nadają się jednak do spożycia ze względu na gorzko-kwaśny smak.

Mimo tego, drzewko jest idealną dekoracją pomieszczenia i może urosnąć nawet do 60 cm.

Aby roślina dobrze się rozwijała, wiosną należy przesadzić ją do doniczki z glebą wzbogaconą o składniki odżywcze, a latem obficie ją podlewać. Bardzo ważne jest też słońce, którego drzewko pomarańczowe potrzebuje w dużych ilościach. Dodatkowo roślinę można nawozić specjalnym nawozem dla cytrusów. Wietrzenie pomieszczenia to także coś, co drzewko bardzo lubi, natomiast podczas zimy należy pilnować, aby temperatura w pomieszczeniu nie spadła poniżej 13 stopni Celsjusza.

corporate-x