Aranżacja małego ogrodu

Zaaranżowanie małego ogrodu jest nie lada wyzwaniem. Im mniejszy obszar zieleni, tym projektowanie staje się coraz trudniejsze. Priorytetem jest dobrze przemyślany plan, dzięki któremu prawidłowo i użytecznie, można zagospodarować niezbyt duży kawałek ziemi. Stworzenie odpowiedniej strategii wiąże się z posiadaniem odrobiny wiedzy i umiejętności. Dlatego, warto śledzić nowinki oraz inspirować się pomysłami i poradami ekspertów zajmujących się tą dziedziną, które można znaleźć w poradnikach i blogach internetowych. Aktualne trendy ogrodowe bazują na jak największym ukazaniu i wyeksponowaniu natury i są powielane z ubiegłego roku. Wrażliwość na otaczający świat wzrasta wśród ludzi. Doceniana zaczyna być prostota przez szybkie tempo w jakim płynie teraźniejsze życie. Większą uwagę zwraca się na zanieczyszczenie powietrza oraz segregowanie śmieci. Lasy i rośliny zaczynają mieć coraz większą wartość. Dlatego dąży się do uzyskania równowagi z naturą i wypoczywania w sposób ekologiczny. Każdy pragnie czerpać jak najwięcej z tego, co daje przyroda.

Podczas kupna działki pod budowę domu, najczęściej okrawa się obszar na zagospodarowanie zieleni, w celu zaoszczędzenia pieniędzy. Ogrody o niewielkiej powierzchni, charakteryzuje występowanie elementów ograniczających ich przestrzeń, takich jak np. mur, ściana, budynek. Bardzo często przejmują one rolę dominującą i wyraźnie zaznaczają granice. Najlepszym sposobem na pozbycie się przygnębiającego widoku, będzie zastosowanie pnących lub mocno rozrastających się roślin, które pokryją i zasłonią architektoniczne marginesy oraz optycznie powiększą ogród.

Dobrym pomysłem jest również, zastosowanie podobnej gamy kolorystycznej w celu stworzenia łączności pomiędzy wnętrzem a otoczeniem. Pokrycie farbą zewnętrznych ścian elewacyjnych lub przęseł ogrodzenia, w kolorach przypominających odcienie ogrodu, nada przestronności i zatuszuje niechciane mankamenty.

By zachować odpowiednią harmonię i nie obciążać scenerii wyznaczonego obszaru, istotnym elementem będzie, odpowiednie rozmieszczenie drobnych akcesoriów i detali. Nie może być ich zbyt wiele, a ich faktury nie powinny być zbyt pobudzające i zanadto kolorowe. Należy wybierać większe donice i rozmieszczać je w największej odległości od środka działki, by nie przeszkadzały w poruszaniu się oraz nie stwarzały wrażenia natłoku.

Konieczne jest właściwe zorganizowanie i wygospodarowanie strefy przeznaczonej do spędzania wolnego czasu. Najlepszym rozwiązaniem, będzie ulokowanie mebli ogrodowych, grilla i np. huśtawki dla dzieci, w niewielkiej odległości od siebie, w celu wyznaczenia odpowiedniego miejsca dla tego typu rzeczy. Gdy rozmieszczenie poszczególnych elementów nie będzie spójne, doprowadzi to do wystąpienia chaosu, a tym samym do powstania efektu „zagracenia”. Stworzenie użytkowego kącika wprowadzi porządek, a co najważniejsze, nie wpłynie na zmniejszenie już maksymalnie ograniczonej przestrzeni.

Najbardziej istotną częścią, są oczywiście rośliny, które także powinny zostać dobrane w przemyślany sposób. Ten naturalny materiał, można wykorzystać do wielu zadań. Stworzenie optycznej iluzji, poprzez specjalne ustawienie kwiatów o bardziej masywnych liściach, w obrębie domu i tych drobniejszych jak najbliżej granicy działki, da złudzenie powiększenia terenu. W tworzeniu podstawy działki poleca się wykorzystanie drobnolistnych, wielokwiatowych i pnących roślin, których odcienie powinny pochodzić z jednej gamy i nie korelować ze sobą.

corporate-x