Wpływ roślin na ludzki organizm

W prawie każdym domu najczęściej na parapecie, przy oknie zobaczyć można kwiaty. Duża część ludzi uprawia hobbystycznie rozmnażanie różnych gatunków poprzez rozsadzanie szczepów. Natomiast wykonuje to przeważnie bez dostatecznej wiedzy i przygotowania pod kątem uprawy. Dzięki pojawieniu się roślin wnętrze prezentuje się lepiej, zostaje ożywione oraz upiększone. Niestety, niektóre gatunki powinny być jednak uprawiane ze szczególną ostrożnością, ponieważ przez ich toksyczne substancje, mogą wywierać negatywny wpływ na zdrowie. Warto poszerzyć swoją wiedzę i zaczerpnąć kilku informacji, by nie narazić siebie, ani pozostałych członków swojej rodziny na nieświadome podtruwanie. Oprócz szkodliwych oddziaływań istnieją rośliny lecznicze, posiadające zdrowotne właściwości, o których powinniśmy również wiedzieć i w pełni korzystać z dobroci natury.

Rośliny wielopłaszczyznowo wpływają na zmysły człowieka, pozytywnie, jak i negatywnie. Potrafią stymulować, w sposób bezpośredni układ hormonalny, odpowiadający za regulację procesów życiowych przez produkcję i uwalnianie związków chemicznych ze swoich komórek. Poprzez zapach, kształt i kolor, zmieniają samopoczucie człowieka w sferze psychicznej oraz fizycznej.

Powszechnie znanym działaniem roślin jest produkcja tlenu. W wyniku biochemicznego procesu fotosyntezy powietrze zostaje oczyszczane ze szkodliwych toksyn. Lasy nazywane są płucami świata, które filtrują wszystkie zanieczyszczenia produkowane przez człowieka.

Organizm ludzki potrzebuje, regularnej dostawy ujemnych jonów, by wszystkie procesy fizjologiczne zachodziły w prawidłowy sposób. Jeśli dostarczane są one w odpowiedniej ilości, nie dochodzi do zmniejszenia poziomu elektrolitów, a bariera ochronna działa prawidłowo. Największym dostawcą tych potrzebnych ładunków, jest świeże i czyste powietrze. Nadmiar ładunków o dodatnim biegunie powoduje, złe samopoczucie, rozdrażnienie, pogorszenie się wydolności fizycznej oraz większe narażenie na pojawienie się chorób. Dzięki roślinom, powietrze w domu jest regularnie jonizowane. Badania kliniczne i liczne obserwacje dowiodły, że usuwanie szkodliwych substancji przez rośliny jest skuteczne. Mimo niewidzialnej formy, toksyny znajdują się nawet w tapetach, firankach, czy dywanach. Zatrucie organizmu tymi związkami wiąże się z powstawaniem alergii, chorób dróg oddechowych i napadów migrenowych.

Poprzez zmysł węchu, do ośrodkowego układu nerwowego, docierają bodźce w postaci zapachu, które stymulują w odpowiedni sposób komórki mózgowe. Dzięki zapachom, wydzielanym przez rośliny możliwa jest naturalna aromaterapia, która poprawia stan psychiczny i fizyczny. Przebywając w otoczeniu pachnących roślin szczególnie w okresie letnim i wiosennym, poddajemy się relaksowi i rozluźnieniu.

Przykłady oddziaływania roślin na organizm człowieka, potwierdzają znaczący wpływ, którego nie należy lekceważyć. Warto zapoznać się z zasadami doboru kwiatów do wnętrza przed ich zakupieniem, by poprawić jakość swojego życia, a nie ją pogorszyć. Piękny wygląd nie jest jedynym wyznacznikiem.

corporate-x