Rośliny niebezpieczne w domu
Istnieje również zbiór roślin, które definitywnie nie powinny znajdować się w pokoju nocnym, ponieważ ich drażniące i szkodliwe związki, będą powodowały negatywny wpływ na zdrowie. Często umieszczane są w domach z powodów estetycznych, bez uprzedniego zapoznania się z właściwościami danego kwiatu. Pojawiające się złe samopoczucie i notorycznie rozdrażniony stan, nie ma wyjaśnionej przyczyny i pogłębia swoją intensywność. Kilka przykładów niebezpiecznych roślin:
- Jaśmin — występuje w postaci pnącej oraz pochodzi z krajów chińskich. W cieplejszym klimacie jest całosezonową rośliną. W Europie znany jest jedynie jako kwiat doniczkowy. Pędy osiągają nawet do 6 metrów długości i bardzo szybko się rozrastają. Jako roślina wijąca powinien mieć odpowiednie miejsce dla rozrostu, np. kratkę, bądź jakąś podpórkę. Pojawiające się kwiatostany składają się z gwiazdkowatych niewielkich kwiatów o barwie różowej lub białej. Emitują one specyficzny zapach, który może być, nieco drażniący w okresach rozkwitu i powodować zawroty głowy. Dlatego nie może pojawić się on w sypialni, czy w pokoju gdzie spędzamy dużą ilość czasu.
- Monstera — pochodzi z Ameryki Południowej i jest jednym z największych kwiatów hodowanych w doniczkach. Posiada wysokie liście o okrągłym zarysie z wyciętymi wcięciami. Niestety zawiera toksyczną wydzielinę, która powoduje mocne podrażnienia skóry ciała. Kiedy przedostanie się do dróg oddechowych, może spowodować do pojawienia się stanu zapalnego i opuchnięcia błon śluzowych narządów wewnętrznych. Natomiast po zatarciu gałek ocznych, może dojść do zapalenia spojówek.
- Kliwia — pierwotnie porastała tereny Afryki Południowej. W jej wyglądzie charakterystyczne są pomarańczowe kwiaty. Mimo ładnego wyglądu jest w całości toksyczna. Najbardziej niebezpieczny enzym wypełnia łodygę i nasadę liści. Po zatruciu występują następujące objawy: wymioty, biegunka, w stężonych dawkach może dojść nawet do śmierci.
- Kroton — pochodzi z rejonów Indii i słynie z niespotykanych, trójkolorowych liści. Również wytwarza niebezpieczne związki, które mogą przeniknąć w głąb organizmu poprzez bezpośredni kontakt. Nie należy dotykać go gołymi rękami.
- Narcyz doniczkowy — czyli inaczej żonkil, popularny podczas świąt wielkanocnych. Produkuje trujący alkaloid lycorine, który może przenieść się na jedzenie lub inne przedmioty użytku codziennego i spowodować zatrucie.
- Wilczomlecz — pochodzi z Afryki, a jego wydzielina jest wyjątkowo niebezpieczna. Występuje w postaci mlecznego soku zawierającego eurofobinę, związki cyjanowe oraz kwas euforbinowy. Przedostanie się na skórę, powoduje jej zapalenie, oraz powstawanie pęcherzów ropnych, a nawet wrzodów. W kontakcie z gałką oczną może spowodować utracenie wzroku na pewien okres.
- Fiołek alpejski — przez długi czas kwitnie w donicach, dlatego sprawdza się świetnie jako dekoracja wnętrza. Produkuje jednak niebezpieczny cyklamen, który po wniknięciu do jamy brzusznej może spowodować wystąpienie sensacji żołądkowych i nasilone bóle głowy.