Użycie nietypowych drzew, krzewów i kwiatów

Świetnym pomysłem i sprawdzonym zabiegiem, który działa stymulująco na wyobraźnię jest użycie niskich krzewów, drzew i nietypowych kwiatów, pojedynczo wyeksponowanych i przyciągających uwagę, które stworzą kontrast i przełamią monotonię. Dzięki takiemu rozwiązaniu niewielki ogródek nabierze charakteru i niebanalnego wyglądu. Oto przykłady drzew, które sprawdzą się idealnie:

  • Klon japoński — osiąga nawet do 6 metrów wysokości. Latorośle nie są okryte i delikatnie mienią się w czerwonym kolorze. Liście jesienią również przybierają mocno ceglaste barwy. Duże purpurowe kwiaty, występują w gęstych skupiskach. Klon japoński w uprawie jest dosyć wymagający. Miejsce posadzenia powinno być na ogół słoneczne, ale z niewielkim zacienieniem i wilgotną glebą. Nawadnianie powinno, być szczególnie intensywne w suchych i gorących porach. Przycinanie drzewka musi odbywać się latem, po osiągnięciu całkowitego ulistnienia i zmniejszenia ilości wewnętrznych soków.
  • Wiśnia ozdobna — pochodzi z Japonii i jako odmiana ozdobna nie posiada jadalnych owoców w porównaniu do gatunków polskich. Naturalnie osiąga wygląd dorosłego drzewa, natomiast w celach dekoracyjnych, dzięki regularnemu podcinaniu występuje w mniejszych rozmiarach. Korona drzewa jest pokryta zielonymi liśćmi i biało-różowymi lub ciemnoróżowymi kwiatami skupionymi na niezbyt szerokich szypułkach. Proces zakwitania rozpoczyna się wiosną i trwa około dwóch tygodni, następnie w okresach zimowych, całe pokrycie się osypuje. Ziemia, w której powinna zostać posadzona wiśnia, musi być jedynie żyzna, bez dodatkowych wymagań. W zimie należy zapobiegać przemarznięciu i przykrywać krzew wiklinową folią.

Ciekawostką jest to, że w Japonii obchodzone jest święto Kwitnącej Wiśni, zwane „Hanami”, które jest jednym z najważniejszych wydarzeń narodowych i zapowiada nadchodzącą wiosnę. Podczas tego dnia Japończycy spotykają się, organizują pikniki i festyny i cieszą ze zbliżającej się pory przebudzenia.

  • Magnolia — jest to bardzo piękne i świetnie prezentujące się drzewo, bardzo często wykorzystywane przez architektów ogrodowych do realizacji projektów. Można spotkać je w ogrodach botanicznych, gdzie wzbudza duży zachwyt oglądających. Jej korona usłana jest okazałymi kwiatami, osiągającymi spore rozmiary. Na świecie istnieje kilka gatunków, ale każdy z nich, do prawidłowego wzrostu, potrzebuje odpowiedniego nasłonecznienia i dostatecznie nawilżonej gleby. Odmiany uprawiane w Europie, są bardziej wytrzymałe na czynniki krajobrazowe, niż te pochodzące prosto z Chin. Wczesne drzewka, narażone są na wpływy zimnej temperatury i dlatego należy zabezpieczać je włókniną przez zmarznięciem. Pomimo pokaźnych rozmiarów, są dość płytko ukorzenione i w tym przypadku przesadzanie ich nie jest dobrym pomysłem. Potrzebują, również cyklicznego nawożenia odpowiednimi nawozami.
corporate-x