Wpływ kwiatów na zdrowie człowieka

Kwiaty zazwyczaj traktowane są jako elementy ozdobne, przeznaczone jedynie do dekoracji wnętrza. Podczas wybierania ich do własnej sypialni, nikt nie zastanawia się, które będą odpowiednie. Jest to błędne, ponieważ rośliny mogą wywierać ogromny wpływ na samopoczucie człowieka. Dzieje się to za sprawą, naturalnie zachodzącego procesu fotosyntezy. Jest to biochemiczne zjawisko, którego efektem są produkowane związki organiczne w postaci O2, H2O i CO2.

Większość popularnych roślin, umieszczanych w pokoju dziennym, pod wpływem światła pobiera dwutlenek węgla z otoczenia i zamienia go w tlen. W ten sposób powietrze zostaje oczyszczane. W nocy natomiast proces ten wygląda odwrotnie. Zamiast zwiększać poziom tlenu, powodują jego niedobór, a do tego wydalają szkodliwe substancje, które pochłania człowiek wraz ze wdychanym powietrzem.

Istnieją bowiem rośliny, które podlegają odwrotnemu procesowi fotosyntezy i pełnią odmienną funkcję, dzięki temu, nadają się do pomieszczenia, w którym najczęściej spędza się drugą połowę dnia. Wyłapują również niebezpieczne substancje takie jak formaldehyd czy aceton, przez co poprawiają jakość snu domowników. Oprócz biochemicznych podstaw przeprowadzone badania i liczne obserwacje dowiodły, że zastosowanie odpowiednich roślin w sypialni ma znaczny wpływ na lepszy sen i samopoczucie. Do wnętrza człowieka dostaję się większa ilość tlenu. Dzięki temu narządy, a między innymi mózg i serce są lepiej dotlenione, a to z kolei wpływa na lepszą regenerację podczas snu. Oddech staje się spokojniejszy, co skutkuje wprowadzeniem organizmu w stan relaksu i odciążeniem całego systemu nerwowego. Oprócz tego wydalane szkodliwe substancje są pochłaniane przez rośliny i nie wracają do dróg oddechowych, przez co zmniejsza się ryzyko powolnego zatruwania. Prawidłowy wypoczynek wywiera pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.

corporate-x